Dom pasywny po polsku 0

Wojciech Drajewicz - środa, 19 Maj 2010 | Komentarze: 0

Projekt teoretyczny pierwszego w Polsce domu pasywnego oparty jest na projekcie, który otrzymał Główną Nagrodą w konkursie Dom Dostępny 2000. Projekt ten, którego idea od początku skierowana była na maksymalną energooszczędność (co zostało zauważone przez jury i miało wpływ na decyzję o przyznaniu nagrody), uległ – w związku z koniecznością przystosowania go do standardu domu pasywnego – pewnym modyfikacjom:

  • pogrubiono warstwę ocieplenia ścian zewnętrznych,
  • powiększono powierzchnię okien południowej fasady,
  • zmieniono obrys ścian zewnętrznych parteru, dzięki czemu całość ma zwarty charakter,
  • wprowadzono zmiany systemu ogrzewania i wentylacji pomieszczeń.

Zachowano układ funkcjonalny i konstrukcyjny, a kształt architektoniczny zmieniono tylko nieznacznie. Integralną częścią projektu jest optymalne ustawienie względem stron świata. Dom można obracać w zakresie 30 st.

Dom pasywny – widok od strony połódniowo-zachodniej

Autorzy projektu: arch. Wojciech Drajewicz, Lesław Sokólski, Włodzimierz Niziołek, Stefan Jakubowski.

W projekcie kierowano się względami dotyczącymi oszczędności energii, dlatego południowa elewacja budynku jest mocno przeszklona, natomiast pozostałe elewacje o wiele mniej. W okresach dużego nasłonecznienia pomieszczenia na dole osłonięte są podłogą balkonu, która ma konstrukcję ażurową, składa się bowiem z ażurowo mocowanych desek. Pomieszczenie jadalni chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem zwijana markiza. Bardzo przydatne okażą się też żaluzje poziome, które doskonale zabezpieczają przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń i są znacznie tańsze. Sypialnie osłonięte są przed nadmiernym nasłonecznieniem w upalne dni szerokim okapem dachu.

Dom według tego projektu ma być wybudowany na projektowanym w Jeleniej Górze Ekoosiedla Czarne, którego inwestorem ma być Fundacja Kultury Ekologicznej.

Dom pasywny – rzut parteru

Plan parteru jest otwarty – w skrajnym przypadku może stanowić jedną przestrzeń o powierzchni prawie 54 m2. Na co dzień jednak pokój dzienny oddzielony jest od kuchni i pokoju gościnnego-pracowni rozsuwanymi szerokimi drzwiami. kuchnia jest oddalona od południowej ściany, aby uniknąć niepotrzebnego przegrzania oraz jest oświetlona światłem wschodnim. kominek – w okresach przejściowych może stanowić wystarczające źródło ciepła dla całego jednoprzestrzennego parteru oraz – po odpowiednim poprowadzeniu przewodów rozprowadzających ogrzane powietrze – dla pomieszczeń usytuowanych na górze. pomieszczenia techniczno-gospodarcze rozmieszczone wzdłuż północnej ściany budynku i działające jak bufor akustyczno-termiczny pomieszczenia dziennego pobytu umieszczone przy południowej, mocno przeszklonej ścianie, sąsiadującej z tarasem i ogrodem.

Dom pasywny – rzut piętra

Pomieszczenia strefy nocnej, sypialnie zgrupowano wzdłuż południowej ściany, nad pomieszczeniami dziennego pobytu. Wszystkie mają wyjścia na balkon od strony ogrodu. Mieszkańcy mają dzięki temu możliwość korzystania w jednakowej mierze z walorów otoczenia, jednakowy dostęp do światła słonecznego oraz korzystają z akustycznej osłony w postaci pasa pomieszczeń techniczno-gospodarczych na dole, a pomieszczenia wielofunkcyjnego na górze.

Zobacz również:

Komentuj

You must be logged in to post a comment.