Architektura domu pasywnego 0

Wojciech Drajewicz - środa, 19 Maj 2010 | Komentarze: 0

W projektowaniu domu pasywnego konieczne jest uzyskanie właściwego współczynnika kształtu A/V, określającego stosunek powierzchni przegród zewnętrznych stykających się z powietrzem i gruntem do kubatury ogrzewanych pomieszczeń. Im mniejszy współczynnik, tym lepiej. Sprawa ta ma w praktyce ogromny wpływ na architektoniczny kształt domu.

Pasywny dom jednorodzinny jest na ogół:

  • piętrowy (dwie kondygnacje),
  • niepodpiwniczony,
  • z płaskim pulpitowym dachem lub dachem o niewielkim nachyleniu połaci,
  • zwarty, pozbawiony wykuszy, podcieni, załamań w planie. Zatem wielbiciele rozrzeźbionych kształtów, skomplikowanych dachów, facjat, podcieni, kolumienek i łuczków będą zawiedzeni. Z punktu widzenia energetycznego idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo – niestety, kłopoty wykonawcze spowodowałyby znaczne zwiększenie kosztów takiej budowli.

Elewacja domu pasywnego musi być tak zaprojektowana, aby zminimalizować straty ciepła oraz pozyskać je w stopniu maksymalnym z zewnątrz. Z tego powodu południowa fasada domu musi być jak najbardziej przeszklona, w przeciwieństwie do północnej, w której musi być jak najmniej otworów okiennych. Układ funkcjonalny w domu pasywnym powinien uwzględniać zasadę grupowania pomieszczeń mieszkalnych od strony bardziej nasłonecznionej, pozostawiając północną, chłodniejszą część budynku dla pomieszczeń gospodarczych, sanitarnych, technicznych stanowiących przestrzeń buforową. Wszystko to powoduje w praktyce, że architektura domów pasywnych jest bardzo specyficzna i niekiedy kontrowersyjna, zwłaszcza w miejscach o ugruntowanej, charakterystycznej dla danego regionu tradycji. Można o niej powiedzieć, że ma na ogół kosmopolityczny wyraz, zależny nie tyle od wpływu lokalnych wzorów, ile raczej od praw fizyki i chemii oraz współczesnej wiedzy na temat energooszczędnego sposobu budowania. Rolą architektów jest więc poszukiwanie takich elementów, które pozwolą na harmonijne wpisanie się tej architektury w zastaną przestrzeń, i nie jest to – biorąc pod uwagę zasady kształtowania domów pasywnych – zadanie łatwe.

Zobacz również:

Komentuj

You must be logged in to post a comment.